Blog

Yaz Mevsimi Öncesi Sağlık Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

check-up
Uz. Dr. T. Tanju YILMAZER

Yaz Mevsimi Öncesi Sağlık Kontrollerinizi İhmal Etmeyin

Havaların ısındığı ve yaz mevsiminin geldiği bu günlerde sağlık kontrollerinin ihmal edilmemesi gerekir.

Yoğun iş temposu, şehirlerdeki trafik sıkışıklığı ve uzun süren hastane bekleme süreleri gibi faktörler sağlık kontrollerini ihmal edilmesine yol açabilir. Ancak “Evde ve işyerinde yapılan check-up uygulaması sağlık kontrolüne erişimi kolaylaştırır.

Yaz Öncesi Check-Up

Yaz mevsiminin yaklaşması ile vücudumuzdaki bazı dengeleri değerlendirmek ve sorun varsa tedavi edici girişimlerde bulunmak amacıyla check-up yaptırmaksağlığınız açısından önemlidir..

Çok Yönlü Muayene

Check-up sırasında çok yönlü muayene yapılır ve bu uygulama kişilerin sağlığını değerlendirmek açısından bizler için yol gösterici olur. Ayrıca kişilerin sağlık durumları, genetik risk faktörleri, cinsiyet, yaş, beden ölçüleri ve kişinin geçmişteki sağlık öyküsü gibi durumlar göz önünde bulundurularak kişiye özgü bir tarama planı belirlenir. Testler ile de sağlık durumu hakkında önemli bilgi edinilebilir.

Hangi Testler Yapılabilir?

Check-up programında kişi özelinde belirlenerek ana hatlarıyla evde veya işyerinde uygulanabilen testler arasında; kan tetkikleri yapılarak çeşitli vitamin, mineral düzeyleri ve metabolik parametreleri belirlenebilir. Ayrıca Hemogram (tam kan sayımı),  üç aylık kan şeker düzeyi hakkında bilgi veren hemoglobin A1C Testi, enfeksiyon, romatizmal ve çeşitli hastalıkların ön tanısında kullanılabilecek sedimentasyon ve CRP testleri değerlendirilen testler arasındadır.

Belli yaşın üstünde yapılması gereken kalın bağırsaklarla ilgili hastalıklarda ilk uyarı testi olan; gaitada gizli kan testi, karaciğer sağlığı hakkında bilgi veren hepatit testleri, tiroid testleri, kalp işlevleri göstergesi kardiyolojik tetkikler, EKG, ekokardiyografi , bazı kadın hastalıklarının önceden tanı ve takibine olanak sağlayan jinekolojik testler, ürolojik tetkikler, böbrek enzimleri, ürik asit, total ve serbest PSA, tam idrar değerlendirmesi gibi testler de check up uygulamasında yapılabilmektedir.

Hekim Değerlendirmesi

Check-up sonuçlarının tümü ev konforunda deneyimli hekimler tarafından değerlendirilir ve kişiye yönelik bir sağlık planı yapılır. Gerekirse ek test ve sağlık değerlendirmeleri önerilebilir. Ayrıca; sonraki tetkik, kontrol ve check-up programının ne zaman yapılacağı da belirtilerek kişilere bir sağlık yol planı çıkarılabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir